Селен - один із ключових мікромінералів, необхідних для правильної роботи організму. Він був відкритий у 1817 році знаменитим шведським хіміком Берцеліусом і названий на честь грецької богині місяця Селени. Селен став галуззю наукових інтересів у 1950-х роках і тепер визнаний важливим мікроелементом для людського організму.
Що таке селен?
Селен – це мікроелемент, відомий головним чином своїми потужними антиоксидантними властивостями та впливом на імунну систему, сприяючи нормальному функціонуванню організму. Він працює практично у всіх частинах тіла – в імунній та нервовій системі, м'язах, серці та щитовидній залозі.
В організмі людини міститься 10-14 мг селену, більша його частина сконцентрована в печінці, нирках, селезінці, серці, кістковому мозку, підшлунковій залозі, легенях, шкірі та волоссі, яєчках та насіннєвих каналах у чоловіків. Він міститься практично у всіх тканинах організму, за винятком жирових, є складовим компонентом понад 30 життєво важливих біологічно активних сполук організму.
Селен не виробляється в нашому організмі і повинен надходити з їжею та дієтичними добавками.
Роль селену в організмі
Селен в організмі взаємодіє з вітамінами, ферментами та біологічними мембранами, бере участь у регулюванні обміну речовин, в обміні жирів, білків та вуглеводів, а також в окисно-відновних процесах. Робота селену в організмі тісно пов'язана з вітамінами Е, С, А і D і особливо синергетична його дія проявляється з вітаміном Е як антиоксидант.
Селен входить до складу провідного антиоксидантного ферменту – глутатіонпероксидази, який допомагає боротися з вільними радикалами, що ушкоджують клітини. Діючи як потужний антиоксидант, він приносить користь людському організму, захищаючи від окислювального стресу, забезпечуючи тим самим захисні імунні функції.
Селен стимулює утворення антитіл, білих кров'яних клітин, клітин-кілерів, макрофагів та інтерферону, бере участь у виробленні еритроцитів, покращуючи роботу імунної системи. Також знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань, запобігає м'язовій дистрофії серця, стимулює синтез гемоглобіну, бере участь у виробленні коферменту Q10.
Крім того, було виявлено, що селен має протизапальні, противірусні та антибактеріальні властивості, нейтралізує та виводить токсини та чужорідні речовини з організму, перешкоджає розвитку пухлинних процесів.
Селен бере участь у гормональному обміні та нормальному функціонуванні щитовидної залози, сприяє активності тиреоїдних гормонів. Додатково покращує здоров'я та функціональний стан шкіри, волосся та нігтів.
У чоловіків селен сприяє нормальному сперматогенезу, стимулює репродуктивну функцію. Він входить до складу сперматозоїдів, збільшує їх рухливість, покращує синтез тестостерону та сперми, перешкоджає еректильній дисфункції.
Також селен є важливим мікроелементом для жінок, беручи участь у виробленні гормонів, і особливо необхідним для вагітних жінок для нормального розвитку дитини та запобігання передчасним пологам або викидням.
На додаток селен вважають елементом, що продовжує життя, який перешкоджає старінню організму та сприяє загальному омолодженню та довголіттю.
Дефіцит селену в організмі та хто в групі ризику
Дефіцит селену в організмі може бути викликаний незбалансованим харчуванням та індивідуальними особливостями людини, включаючи різноманітні захворювання.
Основними ознаками нестачі селену в організмі є:
- дерматит та екзема;
- хронічна втома, слабкість та біль у суглобах та м'язах;
- випадання волосся та дистрофічні зміни нігтів;
- порушення імунітету та сприйнятливість до інфекцій;
- тривожний та депресивний настрій;
- безпліддя та порушення репродуктивної функції.
При цьому до групи ризику людей, які можуть відчувати дефіцит селену, належать передусім – вегетаріанці, курці та алкоголіки, хворі на ВІЛ, люди з кишковими захворюваннями та захворюваннями нирок, вагітні та годуючі жінки, діти з поганим харчуванням.
Селен у продуктах харчування та необхідна норма
Селен зазвичай присутній у продуктах, багатих білком, таких як яйця, риба або яловича печінка, а також у деяких овочах, таких як помідори, броколі та цибуля. Він також міститься в горіхах, цільнозерновому хлібі, вівсянці та зародках пшениці. Усього пара бразильських горіхів може забезпечити вас необхідною добовою дозою цього мікроелемента.
Найбільший вміст селену знаходиться в наступних продуктах (на 100 г продукту):
- бразильські горіхи – 70-90 мкг
- устриці та тунець – 70 – 80 мкг
- насіння соняшнику - 75 мкг
- індичка – 60 мкг
- яйця – 30 мкг
Кількість селену, яка потрібна людині, залежить від віку, статі та стану здоров'я. За оцінками експертів, щоденна норма споживання селену становить близько 55-70 мкг для дорослих жінок та чоловіків (для вагітних/годуючих жінок – 70-85 мкг), для підлітків - 40-55 мкг, для дітей від 4-х до 12 років та – 20-35 мкг, дітей 1-3 років – 15 мкг.
Селен у харчових добавках
Селен у добавках переважно представлений у двох формах:
- селеніт та селенат натрію – неорганічна форма, пов'язана з солями натрію.
- селенометіонін (L-селенометіонін) та селеноцистеїн - органічна або хелатна форма селену, пов'язана з амінокислотами метіоніном та цистеїном.
Існує також органічна біологічно активна форма селену, яку екстрагують з пивних дріжджів, вирощених на середовищі, збагаченому селеном.
Згідно з останніми дослідженнями, селен краще приймати у вигляді монодобавки (не у складі полівітамінів) та в органічній формі для кращого засвоєння. При цьому людям із проблемою кандидозу рекомендується приймати бездрожжеву форму селену (позначення «Yeast Free»).
Надлишок селену в організмі та протипоказання до прийому
Селен здатний швидко накопичуватися в організмі, приводячи до інтоксикації, особливо при прийомі добавок у високій дозі. Симптомами передозування є анемія, випадання волосся, металевий присмак у роті, нудота та блювання, спазми в животі, діарея, зміни кольору шкіри, незначні запаморочення.
Добавки з селеном протипоказані людям при збільшеній щитовидці, після хірургічних втручань та гемодіалізу, за наявності аутоімунних хвороб, пацієнтам з порушеннями згортання крові та тяжкими захворюваннями ШКТ, а також при індивідуальній непереносимості. Крім того, деякі ліки можуть взаємодіяти з селеном, тому його прийом слід погоджувати з лікарем.
Висновки
Селен - найважливіший мінерал з потужними антиоксидантними та імунозахисними властивостями. Він бере участь у багатьох біохімічних процесах в організмі, регулює роботу щитовидної залози, підтримує здоров'я серця, репродуктивної системи та виконує безліч інших функцій. Збалансоване харчування та харчові добавки заповнюють потребу організму в цьому мікроелементі. Також важливо пам'ятати, що селен може накопичуватися в організмі, що призводить до інтоксикації. Тому БАДи на основі селену повинні застосовуватись за призначенням лікаря після встановлення його дефіциту на основі відповідного аналізу.
Рекомендовані добавки з селеном:
Now Foods, Selenium 100 мкг (250 таб.)
Solgar, Selenium 100 мкг (100 таб.)
Now Foods, Selenium 200 мкг (180 капс.)
CGN, Selenium (180 капс. по 200 мкг)
Написати коментар