Здорові суглоби - одна із складових повноцінного життя, проте при великих навантаженнях, особливо спортивних, і з віком організм гірше виробляє глюкозамін та хондроїтин. Це призводить до надмірного тертя суглобів, пошкодження хрящової тканини, що супроводжується травмами та періодичними болями в колінах, плечових суглобах, спині.
Що таке глюкозамін та хондроїтин?
Глюкозамін та хондроїтин – важливі для здоров'я суглобів речовини. Вони відносяться до групи хондропротекторів, які відновлюють та захищають наші хрящові тканини. Наш організм може відновити практично всі важливі для життєдіяльності органи. Якщо забезпечити суглобам достатнє харчування та знизити навантаження до мінімуму, з великою ймовірністю вони успішно відновляться.
Глюкозамін - це моносахарид, що виробляється хрящовою тканиною організму і виконує роль мастила та природного амортизатора для суглобів. Він є одним із ключових компонентів суглобової рідини та забезпечує поліпшення процесів регенерації хрящових клітин. Також є будівельним матеріалом для хрящів, сухожиль, зв'язок.
Хондроїтин - полісахарид сполучної тканини, що нормалізує структуру суглобових тканин. Він відповідає за синтез та харчування кісткової та сполучної тканини, тобто допомагає створювати хрящі заново, забезпечує додаткову підтримку, повертаючи молодість та рухливість кінцівкам.
Функції глюкозаміну та хондроїтину
Загальна та головна дія глюкозаміну та хондроїтину – відновлення хрящової тканини, а значить рухливості суглоба.
Глюкозамін сприяє відновленню суглобів, покращує структуру сполучної тканини, робить її більш еластичною та міцною, і є будівельним матеріалом для утворення хрящової тканини. Крім цього, глюкозамін синергічний з хондроїтином - ще одним важливим компонентом суглобового змащення. І більш того глюкозамін є будівельним матеріалом для виробництва хондроїтину.
Хондроїтин відноситься до коректорів метаболізму кісткової та хрящової тканини. Речовина ініціює процес фіксації сірки, що сприяє відкладенню кальцію у кістках. Стимулює синтез гіалуронової кислоти, зміцнює сполучні структури хряща, сухожиль та зв'язок. Чинить знеболювальну та протизапальну дію, сприяє регенерації суглобів.
Головною властивістю хондроїтину є його здатність запасати в хрящі рідину. Вона зберігається у формі водних порожнин в оболонці суглобів, створюючи амортизацію та поглинаючи удари. В організмі людини хондроїтин як синтезується з глюкозаміну, так і може надходити в організм з їжею у вигляді сульфату хондроїтину з натуральних продуктів (сухожиль, хрящів, шкіри тварин і риб), або у вигляді добавок.
Дефіцит глюкозаміну та хондроїтину в організмі
Недостатнє вироблення глюкозаміну провокує тертя хрящової тканини, приводячи до артрозу, артриту, остеохондрозу та інших захворювань. Також брак цієї речовини порушує та зменшує синтез хондроїтину. Що, своєю чергою, може виражатися у специфічному хрускоті у суглобах і навіть у хворобливих відчуттях. Внаслідок чого погіршується якість життя та рухливість людини. Крім іншого, з наявністю достатньої кількості глюкозаміну у суглобовій рідині пов'язаний і метаболізм колагену.
Саме тому важливо заповнення глюкозаміну та хондроїтину в організмі людини з продуктами харчування та харчовими добавками.
Глюкозамін та хондроїтин у продуктах харчування
У натуральному вигляді глюкозамін і хондроїтин містяться в панцирах молюсків та інших ракоподібних, червоній рибі, кістках та кістковому мозку тварин, жирних сортах яловичини, птиці (індичці, курці та курчатах), а також у твердих сирах, деяких грибах. Джерелом для більшості препаратів з сульфатом глюкозаміну є хінін, одержуваний з панцирів вищезгаданих молюсків. Вважається, що його активність у десятки разів краща, ніж активність речовини, що отримується з кісток великої рогатої худоби.
Зазначимо, що глюкозамін, хондроїтин та колаген містяться в холодці, желе та інших продуктах, що виготовляються на основі кісткової тканини тварин. Незважаючи на те, що термічна обробка змінює структуру молекул, вони все одно зберігаються у складі у достатньої кількості. Наявність подібних продуктів у раціоні дуже корисне для здоров'я суглобів.
Добавки з глюкозаміном та хондроїтином та їх види.
Більшість фахівців вважають, що ми отримуємо дуже малу кількість цих речовин із їжею. Тому рекомендують у комплексі лікувальних заходів вживати хондропротектори у вигляді капсул, таблеток чи порошку.
Як підтримуючий засіб БАДи з глюкозаміном і хондроїтином необхідні спортсменам, легкоатлетам, людям похилого віку і людям з надмірною масою тіла. Речовину також додають у креми та мазі, спрямовані на регенерацію та відновлення суглобів.
Прийом препаратів з глюкозаміном і хондроїтином здатний зменшити біль у спині або колінах, знижуючи запальні процеси в хрящових та сполучних тканинах.
За своїм хімічним складом глюкозамін та хондроїтин поділяються на дві форми — гідрохлорид та сульфат. Хоча молекула гідрохлориду відрізняється меншим розміром, що має забезпечувати краще засвоєння добавки, дослідження цього не підтвердили. Найбільшого поширення в харчових добавках набула сульфатна форма - глюкозамін сульфат та хондроїтин сульфат.
Як приймати глюкозамін та хондроїтин та рекомендовані дозування
Хондропротектори призначають для прискорення реабілітації після спортивних і побутових травм. Також їх радять приймати спортсменам для стабілізації фізичних показників та зменшити ймовірність пошкоджень суглобів під час змагань.
Добовою нормою добавки для дорослих вважається 2000–3000 мг. Хороші добавки повинні містити близько 300-500 мг сульфату глюкозаміну і хондроїтину сульфату в кожній таблетці. Приймати подібний препарат необхідно разом із їжею, зазвичай тричі на день. Сумарна добова доза кожної речовини має становити 900-1500 мг.
При цьому для кращого ефекту добавку потрібно приймати регулярно та довгостроково – від 3-4 до 6 місяців без перерви. Наукові дослідження довели, що глюкозамін не має протипоказань і не здатний чинити шкідливий ефект навіть при тривалому застосуванні.
Висновки
Глюкозамін і хондроїтин - речовини, що містяться в хрящових тканинах та суглобових рідинах. Вони виробляються в нашому організмі, але їх недостатнє вироблення провокує тертя хрящової тканини, що призводить до захворювань суглобів. Прийом добавок з глюкозаміном і хондроїтином здатний зменшувати больові відчуття, особливо в спині та колінах, а також знижувати кількість запальних процесів у хрящових та сполучних тканинах.
Рекомендовані добавки з глюкозаміном та хондроїтином:
SAN, Glucosamine-Chondroitin-MSM (90 таб.)
Animal Flex, Universal Nutrition, 44 порції
MRM, Glucosamine-Chondroitin-MSM (90 капс.)
Doctors Best, Glucosamine-Chondroitin-MSM (240 капс.)
Рослина Карпат, Хондротін-Pro 500 мг (60 таб.)
Написати коментар